BAŞKAN GÜVEN’DEN “ÇADIR” AÇIKLAMASI

Anasayfa / Haberler / BAŞKAN GÜVEN’DEN “ÇADIR” AÇIKLAMASI
BAŞKAN GÜVEN’DEN “ÇADIR” AÇIKLAMASI

BAŞKAN GÜVEN’DEN “ÇADIR” AÇIKLAMASI

Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, tüm depremzede vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını belirtti.

Arsuz Belediyesi yaptığı çalışmalarla depremzede vatandaşların yaralarını sarmaya çalışırken, 20 Şubat akşamı yaşanan 6,4 ve 5,8’lik depremlerle sıkıntıları yeniden yaşamaya başladı. İkinci depremin ardından vatandaşların özellikle çadır talepleri neredeyse 10 kat arttı.  Çadır temininin neredeyse imkânsızlaştığı bir ortamın içinde olduklarını belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “ ilçemizde yıkılacak ve hasar gören binaların olması sebebiyle dışarda kalan çok fazla vatandaşımız var. Bu da özellikle barınma ve yemek ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Buradaki vatandaşların depremzede olmasının yanında çeşitli ilçe ve illerden, özellikle İskenderun, Antakya, Antep, Maraş gibi yerlerden buraya yazlıklarına gelen vatandaşlarımızın olması ve beraberinde akrabalarını da getirmesiyle ilçe nüfusumuz neredeyse 2 kat arttı. Buda ilçenin sorunlarının da sıkıntılarının da 2 kat artması demektir.  6.4 şiddetindeki depreme kadar müstakil evlerine giren vatandaşlarımız da depremden sonra çadır talebinde bulunmaya başladı. Her ne kadar çadır kentlere yönlendirsek de nüfusun fazla olması çadır ihtiyacının inanılmaz şekilde fazlalaşmasına neden oldu. Çok özel durumlarda (evi yıkılan, engelli, yaşlı ve yatalak üyesi olan ya da ağır kronik rahatsızlığı olan koşullarda)  temin edebildiğimiz ölçüde çadırı ulaştırmaya çalışıyoruz.  Ama belediyemizin çadır temini konusunda sıkıntılar yaşaması ve satın alacak çadırın da bulunmaması nedeniyle hem biz hem de vatandaşlarımız zorda kalıyoruz. Mutlaka devletin destek olup bu çadır sorununu çözmesi gerekiyor. Kaymakamlıklara da belirli oranda çadır geliyor. Ama kesinlikle yeterli değil. Çünkü ilçemiz çok dağınık bir yerleşim yerine sahip. Biz belirli alanlarda kurduğumuz çadır alanlarına yönlendiriyoruz, ancak vatandaşlarımız bunu ret ederek evlerinin yanına çadır isteklerinde bulundukları için bu durum daha da zorlaşıyor. Herkes bu durumda haklı olarak kendi bahçesinden ya da hayvanlarının beslenmesi yönünden evinin yanına çadır kurmak istiyor. Ama maalesef biz bu isteklerin tamamını yerine getiremiyoruz.

Vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, Karaağaç Semt Pazarı, Karaağaç Expo Alanı ve Expo park Alanı, Karaağaç Belediye Ek Hizmet Binasının Yanındaki Park Alanı, Madenli Eski Belediye Binası Alanı, Gökmeydan Ayla Naci Uyar Anadolu Lisesi Alanı, Çetillik Semt Pazarı Alanı, Arsuz Kent Meydanı’nda şu an hazır halde çadır alanları ve yemek dağıtımı mevcut. Vatandaşlarımız buralara gidip burada barınabilir ve yemek ihtiyacını bu noktalardan karşılayabilirler.

Karaağaç Plajı Arkası, Karaağaç Konarlı Mahallesi, Gülcihan Kamp Alanı, Gözcüler Green Park civarında çadır alanları ve yemek dağıtımı en kısa sürede tamamlanıp vatandaşların mağduriyeti giderilecektir,” ifadelerini kullandı.